Tarihi yarımada turlarından kolaylıkla günübirlik olarak yararlanabilirsiniz. En eski zamanlarda yapılan mimarileri, tarihi müzeleri ve antik yerleri de keşfedebilirsiniz. İstanbul denilince kentleşmenin baş gösterdiği ve binaların çokça yer kapladığı görülüyor. Ancak bu keyifli yaşam alanında tarihin yolculuğuna da çıkabilirsiniz.

Tarihi ve Kültürel Mirasa Yolculuk

Yarımada da gezilebilecek tarihi yerlerin başında, Ayasofya Müzesi geliyor. 25 TL giriş ücretinin ardından hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için bölümlerini inceleyebilirsiniz. Osmanlı döneminde camiye çevrilerek en son müze halini aldı ve hala yapısını koruyor. Daha sonraki durak ise, Sultan Ahmet Camii olarak görülüyor. 1. Ahmet tarafından 1609-1616 yılları arasında yaptırılan bu yer, ilk 6 minareli camii olarak biliniyor. Bu nedenle de çevresine bir külliye yapısının bulunduğu da görülüyor. Daha sonra Sultan Ahmet Meydanı olarak bilinen Hipodroma geçiş yapılıyor.

Osmanlı döneminde at meydanı olarak bilinen bu yer tarihe ev sahipliği yapıyor. Meydanda bulunan Alman Çeşmesi de görülmeye değer yerlerden biridir. Daha sonra, Yerebatan Sarnıcının tüyler ürperten iç odalarını gezebilirsiniz. 5 TL olarak belirlenen giriş ücreti, uygun fiyatlı tarihi sizlere sunuyor. Bizans döneminde yaptırılmış olması ve günümüzde de yapısının bozulmadan korunuyor olması da mimarisinin gelişmiş olduğunu kanıtlıyor.

Her Adımda Bir Tarih Öyküsü

Kapalı Çarşı, İstanbul ziyaretlerinde kesinlikle gidilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bir tarih öyküsü olarak bilinen ve içerisinde aranılan her ihtiyacı bulabileceğiniz kocaman kapalı bir çarşıyı sizlere sunuyor. İçerisinde 5 camii, 7 çeşme, bir mektep, 24 kapı, 1 şadırvan, 1 sebil ve 17 Hanıyla gezmeye doyulmayacak tarihi alanları barındırıyor. Daha sonra, Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Aya İrini Kilisesi gibi diğer tarihi yapıları da gün içerisinde gezme şansınız bulunuyor.